YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ MEHMET ALİ ŞENGÖZ GÖÇER YETİŞTİRİCİLERİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞINDA TEMASLARDA BULUNDU.

Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali ŞENGÖZ , yetiştiricilerimizin sorunlarının çözümü konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Mehmet Hadi TUNÇ'u makamında ziyaret etti. 

Şengöz konuşmasında; Siirt İl Sınırlarında birliğimize kayıtlı küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üyelerimizin %40-%45’ı göçer koyunculuk yapmaktadır. Kışın sıcak olan Batman – Şırnak ve Mardin illerinde yazın ise serin olan Van – Hakkâri –Ağrı- Bitlis ve Muş illerine göç etmektedirler. Yüz yıllardır yaya olarak hayvan hareketleri yapan yetiştiricilerimiz Maalesef Bölge illerin çeşitli nedenler göstererek uyguladığı yasaklar nedeniyle göçer hayvancılık bitme noktasına gelecektir. Belli bir örgütlenme ve bilinç seviyesine ulaşmış yetiştiricilerimiz hayvan sevk Raporunu almak istemelerine rağmen bu uygulama ile Raporsuz ve kontrolsüz hayvan hareketleri ve sevkleri olmaktadır. Bu durum hayvan hastalıklarının bulaşmasına neden olmaktadır. Ayrıca kontrolsüz hayvan hareketleri olmaktadır.

Hayvanların hareketleri ve sevklerinde bilindiği üzere Bakanlığımızın mevzuat ve yönetmeliklerine göre “YAYA OLARAK HAYVAN SEVK RAPORU” verilebilinmektedir.  Çevre illerin İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürlüklerimiz tarafından İl Komisyon Kararı nedeniyle yaya sevk raporu verilmemektedir. Yayla dönüşlerinde 3-4 ay ileri gebe olan küçükbaş hayvanların kamyonlarla taşınması “TRAVMATİK ABORTLARA” neden olacağı aşikârdır. Bir hayvan abort yaptıktan sonra o hayvan süt ve et verimi veremeyeceğinden yetiştirici koskoca bir yılı zararla geçirecektir. Devletimiz Milli servetimizi uygulanabilirliği olmayan bir İl Hayvan Sağlık Zabıta Kararı ile heba etmemelidir. Milli ekonomi kayıpları “ MİLYARLARLA” ifade edilebilecek bir kararı bizzat kendi eliyle devletimiz uygulamamalıdır.

Yetiştiricilerimizin sorunlarını dinledikten sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Mehmet Hadi TUNÇ; ivedilikle sorunların çözülmesi için gerekenlerin yapılacağını belirtti. Bölge İlleri için bir Eylem planı hazırlanacağını konusunda gerekenlerin yapılacağı belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

DUYURULAR